Atopowe zapalenie skóry

Opublikowany | Możliwość komentowania Atopowe zapalenie skóry została wyłączona

atopowe_zapalenie_skory.jpg

Atopowe zapalenie skóry znane jest także pod nazwą egzemy dziecięcej bądź wyprysku atopowego. Jest to jedna z częstszych chorób u dzieci. Choroba ma charakter przewlekły, z okresami zaostrzeń i remisji. Charakterystyczne dla atopowego zapalenia skóry są stany zapalne o różnym stopniu nasilenia.

Choroba ta związana jest z nieprawidłowym funkcjonowaniem skóry. Atopowe zapalenie skóry można łatwo rozpoznać, ponieważ objawy są bardzo typowe. Przede wszystkim skóra chorego jest bardzo wysuszona i zaczerwieniona. Jednym z objawów jest uporczywy świąd, przez który maluch często się drapie.

Rozdrapywanie zmian skórnych jest bardzo niebezpieczne, ponieważ może spowodować rozwój zakażenia. Skóra jest również podatna na wszelkie podrażnienia. Z tego powodu należy uważnie dobierać zarówno kosmetyki, jak i ubrania. Zmiany skórne najczęściej zlokalizowane są na twarzy, owłosionej skórze głowy czy kończynach.

W badaniach laboratoryjnych często wykrywane jest zwiększone stężenie IgE. W niektórych przypadkach objawy choroby mogą ulec zaostrzeniu. Obserwuje się, że ma to miejsce na skutek stresu i niepokoju. Równie niekorzystne może okazać się nadmierne spożywanie alergizujących produktów, takich jak ryby czy jaja.

Maluch powinien również unikać kontaktu z czynnikami drażniącymi, jak proszki i płyny do prania. Bardzo ważna jest profilaktyka atopowego zapalenia skóry. W szczególności zaleca się długie karmienie dziecka piersią oraz unikanie ekspozycji na dym papierosowy. Niemowlak powinien także otrzymywać odpowiednią podaż probiotyków.