Zapalenie płuc u niemowlaków

Opublikowany | Możliwość komentowania Zapalenie płuc u niemowlaków została wyłączona

Cetebe

zapalenie_pluc_u_niemowlakow.jpg

Zapalenie płuc u niemowlaków jest bardzo poważnym schorzeniem, które może być spowodowane przez różne czynniki. Ważny jest również czas wystąpienia choroby. Zakłada się, że jeśli do jej rozwoju doszło w ciągu kilku godzin od momentu urodzenia, wówczas zapalenie płuc może być efektem sepsy.

Choroba ta wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Zapalenie płuc może pojawić się również po kilku dniach od urodzenia. Niekiedy przyczynia się do tego zbyt długa intubacja dziecka, która związana jest z różnymi nieprawidłowościami w funkcjonowaniu organizmu.

Za zapalenie płuc odpowiadają bakterie. Do organizmu dziecka mogą przedostać się już w czasie porodu. Zazwyczaj jest to efektem zakażenia szpitalnego.

Często bakterie te przenikają z dróg rodnych matki. Zaobserwowano, że zapalenie płuc znacznie częściej rozwija się u wcześniaków, maluchów z niewydolnością oddechową. Do rozwoju choroby mogą przyczynić się także niektóre antybiotyki.

Zapalenie płuc objawia się na kilka sposobów. Częstym objawem są bezdechy, sinica, zmiany temperatury ciała, żółtaczka bądź słabsze napięcie mięśniowe. U niektórych niemowlaków rozwija się chlamydiowe zapalenie płuc.

Zazwyczaj jest ono łagodniejsze w porównaniu do pozostałych form tej choroby. Leczenie zapalenia płuc polega na podaniu antybiotyków, najczęściej o szerokim spektrum działania. W międzyczasie wykonywane są badania w kierunku sepsy.

Dopiero po uzyskaniu wyników niemowlakowi podawane są bardziej specyficzne antybiotyki.